
Värden är full av problem. Allvarliga megaproblem och globalt sett fjuttiga problem, men som för individen kan vara irriterande och blodtryckshöjande. Världssvält och lapplisor. Störiga grannar och global uppvärmning. Krig och skatter. Jordbävningar och sänkta bidrag, FRA och IPRED.
Mitt upp i alltihopa kommer vi och försöker sprida Ubuntu och lösa bugg nummer ett. Förhoppningsvis gör vi världen en aning bättre. Bidrar till frihet och konkurrens, sprider bra teknik till dem som annars kanske hade blivit utan och gör det enklare att äga och sköta en dator.
Men vi har inte alla svar, inte lösningen på alla världsproblem och det ska vi inte heller ha. Det finns utrymme för många fler. Partier, kyrkor, utomparlamentariska grupper, välgörenhetsorganisationer och många fler.
Ubuntu Sverige ska stå utanför partipolitiken. Givetvis kan det tolkas som ett slags politik att sprida fri mjukvara, men om denna är röd, blå, grön eller av någon annan kulör är inte intressant. Vi gör det vi tycker det är rätt utan att snegla.
Ännu så länge har vi vuxit och vuxit, men det gör vi tack vare att det vi gör är konkret och enkelt och att det inte behöver hamna i konflikt med vad folk tycker och tror i övrigt. Så ska vi fortsätta att växa.
Skulle vi börja ta ställnig till skatter och bidrag, försvarspolitik och skolreformer skulle vi snabbt tappa medlemmar. Folk tycker ju så himla olika om sånt - det är ju därför det finns flera olika politiska partier.
Just nu brinner många för frågorna runt FRA, IPRED och PirateBay. Visserligen frågor där datorn på något vis kommer med på ett hörn, visserligen frågor där ordet "frihet" dyker upp av och till, men det är inte frågor som har med Ubuntu att göra. Inte ett dyft.
Som ubuntist kan du gilla FRA-lagen eller ogilla den. Du kan gilla IPRED eller hata den. Du kan tycka att domen mot PirateBay-grabbarna var rättvis eller orättvis. Det finns inget i Ubuntus löften eller ideologi som ger någon ledning härvidlag - var och en får tycka som hon vill och engagera sig efter de slutsatser man drar eller låta bli att engagera sig.
Inget hindrar att du som ubuntist engagerar dig politiskt eller går med i andra organisationer. Det är bara bra, men Ubuntu Sverige som gemenskap ska hålla på med det vi är bra på - Att sprida och supporta Ubuntu. Halkar vi in på annat blir vi snart små och betydelselösa.
Vi kämpar för Ubuntu - bara!
Tack!
Som ny medlem på ubuntu-se.org vill jag tacka för väl utfört arbete. En vecka in i användningen av Jaunty Jackalope känner jag mig minst sagt nöjd.
Jag är utbildad nätverkstekniker med Windows-miljö som främsta område. Jag har jobbat i över 10 år med tekniska frågor i just Windows-miljö. Men jag kom, för snart ett år sedan, till en insikt. Jag spenderade mer än 20 procent av tiden vid min egen dator med att vänta, felsöka, skanna efter virus eller något annat icke produktivt.
I Ubuntu får jag ägna mig åt det jag ska. Program och operativsystem fungerar som de ska och jag slipper framför allt känna att jag kastar bort min tid. Något jag verkligen uppskattar. Visst saknar jag, som många andra, vissa program som jag vant mig vid, men efter att ha läst dina blogginlägg så inser jag hur rätt du har i att tänka funktion istället. Jag har ju Gimp istället för Photoshop, Open Office istället för MS Office, Quanta Plus som utvecklingsmiljö och så vidare. Jag kan förvisso tycka att det finns en del kvar att önska, såsom att datumformat beter sig konstigt när jag öppnar en Excel-fil i Open Office, men det vore oförskämt att klaga, när man får så mycket helt gratis.
Än en gång, tack.
/J Andersson
bluebirdsolutions.se