Ladda ner Ubuntu Ladda ner Ubuntu

Ladda ner Ubuntu fritt och helt gratis

Få hjälp/hjälp till Få hjälp/hjälp till

Få hjälp av andra och dela med dig av ditt kunnande, eller hjälp till att marknadsföra Ubuntu

Get Developing Get Developing

Share your development expertise and help shape the future of Ubuntu

Användarinloggning

Den som inte frågar får ingenting veta!

urban_anjars bild

Snart kommer ett helt gäng viktiga omröstningar upp i vårt forum. Det var meningen att de skulle ha diskuterats på ett IRC-möte härförleden, men det gick inte så bra, så vi tar det i forumet på vanligt sätt.

De olika förslagen försöker att ge svar på vad Ubuntu Sverige har för uppgift, hur vi ska jobba med den uppgiften på effektivast möjliga sätt och hur vår gemenskap ska ledas.

En del förslag kommer du nog tycka är enkla att förstå och självklara att ta ställning till. Andra är klurigare och det finns givetvis mer än ett sätt att lösa uppgiften, alltså flera förslag att välja mellan.

Ibland kan orden i förslagen lägga krokben för oss. Själv använder jag ordet "process" och det är nytt för somliga. Andra använder vanligare ord, som "styrelse" men jag har förstått att de menar något annat med ordet än vad man brukar göra i exempelvis ett elevråd eller en pensionärsförening.

Det är viktigt att så många som möjligt deltar i omröstningen och har du något du undrar över när det gäller mina förslag är du hjärtligt välkommen att fråga. Jag ska förklara så gott jag kan. Jag tar för givet att andra förslagsställere också är beredda att svara på frågor om sina förslag. Den som inte frågar får ingenting veta!