Virusakuten

urban_anjars bild

Rekordmånga virus och trojaner cirkulerar på nätet. Sista halvåret 2007 upptäcktes närmare en halv miljon nya hot enligt en notis på PC FÖR ALLA. Här kommer några knep om du blir drabbad:

Verktyg on line:

Borttagning av spionprogram: Spybot Search & Destroy

Gratis antivirusprogram för privata datorer:

En Live-CD med Linux (t ex Ubuntu) hjälper dig att komma åt hårddiskens innehåll från en virusfri miljö som inte blir smittad. Använd den för att ta bort det Kaspersky hittar eller för att rädda data innan du formatterar disken.

Varning för okända antivirusprogram som dyker upp på nätet. Ofta lägger de till virus och annat skit i stället för att ta bort dem. Använd produkter du litar på.

Tyvärr är det rätt ofta man måste formattera om datorn när man fått virus i den. När du ändå gör det, varför inte installera Ubuntu som nästan aldrig drabbas av virus? Det är dessutom oftast lättare än att installera Windows.

 

Sex argument för Ubuntu

 

 

 

http://pcforalla.idg.se/2.1054/1.156126

http://pcforalla.idg.se/2.1054/1.153697

Läs även andra bloggares åsikter om Virus, Windows, Ubuntu


Bloggtoppen.se

 



Inskrivet av urban_anjar fre, 2008-04-18 21:59 urban_anjar blogg | logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
Inskrivet av fraggan tis, 2008-05-13 23:39

Hmm hur får man igång onlinescan i ubuntu? Alla scanners jag testat kräver IE6-7.


urban_anjars bild
Inskrivet av urban_anjar ons, 2008-05-14 06:55

Du har rätt, men du har inte så stor anledning i Linux. Antivirusprogram finns emellertid till Linux, men behövs knappt.