Tack för minnet Microsoft!

tordjs bild

Man kan säga vad man vill om Microsofts monopol, men en sak är det bra till: Att pressa priserna på hårdvara.

När Vista kom ut så gallskrek folk pga hur minneshungrigt det var. De flesta satt med datorer med 512 meg eller mindre och plötsligt blev man tvungen att uppgradera till minst 1 gig för att ens köra operativsystemet och 2 gig om man ville kunna göra något lite tyngre som gick fint med 512 meg innan! Hutlöst tyckte många.

Men eftersom Microsoft är det monopol de är så lyckades de med handelns goda hjälp att trycka ner Vista i halsen på alla som köpte ny dator. Visst ville handeln stödja dom, nytt och fräscht säljer bättre och att sen kunna sälja större och dyrare datorer för att Vista kräver det ger mer klirr i kassan.

Snabbspola framåt ett år och njut av resultatet. Adam Smiths osynliga hand har med draghjälp av Moore's lag spelat sitt lilla spel och pressat minnespriserna i botten. Idag kan man köpa 1 gig för så lite som 200 kr och även billigare laptops i 7.000-kronorsklassen kommer utrustade med 4 gig som standard.

Själv sitter jag med 4 gig i burken sen ett halvår tillbaks. Det är löjligt mycket minne när man kör Ubuntu som endast kräver en tredjedel av vad Vista kräver (384 mb vs 1024) och jag känner mig som en lyxlirare med oändliga resurser. Jag har t o m stängt av swappen eftersom det inte finns någon anledning för mig att ha en swap-partition och kan därför njuta av vissheten att min dator aldrig någonsin swappar. Vad jag än gör och hur många program jag än kör samtidigt så kommer jag sällan över 1 gig i minnesanvändning.

Mitt enda smolk i glädjebägaren är att Microsoft återigen har kommit undan med en dåligt utvecklad produkt. Folk kommer att förlåta dem då minne ändå är så billigt och ett av argumenten att få folk att växla till Ubuntu tynar bort för varje krona som minnet faller i pris. Men låt oss inte deppa över detta när vi har Microsoft att tacka för att vi nu befinner oss i ett himmelrike av minne.

Så Microsoft, Adam Smith, Moore och alla menlösa får som snällt sållar sig till Microsofts led:  Tack för minnet!



Inskrivet av tordj tors, 2008-05-15 08:01 tordj blogg | logga in eller registrera dig för att kunna kommentera
svenduss bild
Inskrivet av svendus sön, 2008-05-18 17:32

Ett 32 bitars system kan inte hantera mera än 3 G minne, där ett 64 brittars kan hatera nästan oanade mängder, Jo det är helt otroligt hur priser på komponenter har rasat i pris den senaste tiden

Mjukvaran hängar dock inte riktigt med 

Nämn till ex 10 st.  64 bitars program ?

Eller tala om hur många skrivare som har 64 bitars driv rutiner till Windows Xp 64 bit

De flesta driv rutiners installations program är av en konstig anledning 16 bitars och kan inte köras i ett 64bitars system. Microsoft har meddelat att Vista blir det sista 32 bitars system som släpps

Om inte MS tar fram en lösning i Windows 7 som Mac Os x Leopard har med en sömlös 64 bitars integrering då är det säkert natten för MS