32bit Windows Vista ser 64bit Ubuntu skrivare men funkar ej
Författare
Meddelande
tobiasfransson
Blev medlem: 30 aug 2012, 10:59 Inlägg: 16
OS: Windows
32bit Windows Vista ser 64bit Ubuntu skrivare men funkar ej
Hej,
Håller på och blir lite lätt tokig här.
Jag har en Samsung SCX-4500 som jag har inkopplad till min ubuntu 64-bit installation via usb kabel.
Min laptop med Windows Vista 32-bit ser nätverks skrivaren i ubuntu datorns folder utan problem.
Problemet är att när jag försöker använda skrivaren i Vista så klagar den på felaktig drivrutin, jag installerar drivrutinen men windows klagar på att den inte can connecta till skrivaren.
Ubuntu kör samba och cups och båda har inställningen att dela ut skrivaren till guest med läs/skriv rättighet.
Har någon ett bra tips på hur man kan lösa detta? Jag har gogglat runt och inte kunnat lösa detta?
01 sep 2012, 15:11
ubot
Blev medlem: 04 jan 2008, 13:03 Inlägg: 4613
OS: Ubuntu
Re: 32bit Windows Vista ser 64bit Ubuntu skrivare men funkar
Det finns drivrutiner till Linux för skrivaren på samsung.com. Har du testat dessa?
Blev medlem: 30 aug 2012, 10:59 Inlägg: 16
OS: Windows
Re: 32bit Windows Vista ser 64bit Ubuntu skrivare men funkar
inte ännu, bekymret var att de inte följer den normala linux processen för att installera dem så jag vet inte riktigt hur jag gör där :/
02 sep 2012, 07:57
ubot
Blev medlem: 04 jan 2008, 13:03 Inlägg: 4613
OS: Ubuntu
Re: 32bit Windows Vista ser 64bit Ubuntu skrivare men funkar
Länka till derivrutinerna så ska jag se om jag kan göra en enkel guide för installation. Det är inte omöjligt att det är drivrutinerna som gör så att nätverksfunktionen inte fungerar.
Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 3 gäster
Du kan inte skapa nya trådar i denna kategori Du kan inte svara på trådar i denna kategori Du kan inte redigera dina inlägg i denna kategori Du kan inte ta bort dina inlägg i denna kategori Du kan inte bifoga filer i denna kategori